Kilka słów o "Kolnej" ...
Przedstawiamy obiekt na którym zespoł Kupczyk Darkomp Kraków występuje w roli gospodarza spotkań Ekstraklasy Polskiej Ligi Futsalu w sezonie 2009/2010.
Tor kajakarstwa górskiego, kryty basen, hala sportowa, a w przyszłym roku czterogwiazdkowy hotel - takie atrakcje czekają na wszystkich, którzy odwiedzą Ośrodek Sportu i Rekreacji "Kolna"
Budowa sztucznego toru kajakarstwa górskiego nad Wisłą miała w Krakowie zdecydowanie wiecej przeciwników niż zwolenników. Po co nam taki obiekt na którym rzadko odbywają się zawody, do tego w dyscyplinie , co prawda olimpijskiej, ale uprawianej przez garstkę zawodników - narzekali malkontenci. Tymczasem powstał nowoczesny Ośrodek Sportu i Rekreacji, chętnie odwiedzany przez mieszkańców podwawelskiego grodu i turystów, zapewniający czynny wypoczynek każdemu bez względu na jego wiek i stopień niepełnosprawności. Do tego atrakcyjnie położony na prawym brzegu Wisły, w otulinie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, z pięknym widokiem na klasztor kamedułów i malownicze okolice.
Ośrodek "Kolna", połączony z centrum miasta ścieżką rowerową, stał się celem wycieczek amatorów dwóch kółek. Można tu także dojechać samochodem - przez Pychowice lub Skotniki. Z okolic Rynku Głównego najkrótszą trasą jest tu okoł 7 km. Inny atut: niedaleko stąd do autostrady A-4 i lotniska w Balicach. Autobus MPK nr 112 (Rondo Grunwaldzkie - Tyniec) do przystanku "Tor kajakowy" jeździ tylko w soboty i w niedziele, co dwie godziny. W okresie letnim do "Kolnej" można dopłynąć uruchomionym w tym roku tramwajem wodnym.
Ośrodek Sportu i rekreacji "Kolna" jest własnością Gminy Miejskiej Kraków. W jej imieniu funkcjonowanie obiektów zapewnia Zarząd Infrastruktury sportowej w Krakowie, a operatorem jest Krakowski Klub Kajakowy (na podstawie umowy).
Generalną zasadą przyjętą w ośrodku jest jego ogólnodostępność od rana do wieczora. 320-metrowy sztuczny tor kajakarstwa górskiego - z zapleczem technicznym, z możliwością zadaszenia - jest przez cały rok bazą przygotowań reprezentantów Polski do najważniejszych imprez - igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Rozgrywano już na nim zawody najwyższej rangi. Inspiracją, by go zbudować, był srebrny medal IO w sydney w 2000 roku zdobyty przez dwójkę kanadyjkarzy Krzysztofa Kołomańskiego i Michała Staniszewskiego.
Duży kompleks to oprócz toru kajakarstwa górskiego kryty 25-metrowy basen sportowy z sześcioma torami i basen rekreacyjny z kaskadą wodną, hydromasażem i jacuzzi, wielofunkcyjna hala sportowa z syntetyczną nawierzchnią i trybunami dla 500 osób, sala fitness, w pełni wyposażona siłownia oraz gabinety masażu, hydroterapii, fizykoterapii, krioterapii miejscowej oraz sauna i wanna do hydromasażu. Na terenie ośrodka znajduje się także plac zabaw dla dzieci i boisko siatkówki plażowej. Powstały tu parkingi i asfaltowa droga dojazdowa.
Kolejną inwestycją, nadzorowaną przez Zarzad Infrastruktury Sportowej w Krakowie, jest internat sportowy o standardzie hotelu czterogwiazdkowego i wartości około 36 mln zł. Prace prowadzi Chemobudowa SA i mają być zakończone wiosną 2010r.
Hotel zaoferuje 52 pokoje, w tym także przystosowane do potrzeb osób niepełosprawnych. Całość uzupełnią: sala restauracyjna na 122 miejsca i trzy sale konferencyjne (po 50 m kw. każda), które w razie potrzeby można będzie połączyć.
Za projekt "Rozbudowa Ośrodka Sportu i Rekreacji Kolna" Gmina Miejska Kraków otrzymała nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie "Dobre Praktyki PPP - edycja 2009". W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego wspomniany projekt zakłada wyposażenie i prowadzenie hotelu, a także budowę - wspólnie z gminą - boisk (lub kortów) oraz hali do gry w tenisa i squasha.
[tekst: Jerzy Sasorski, Rzecznik Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie]
Historia
Realizacja kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy stopniu wodnym Kościuszko
rozpoczęła się w 2000 roku. Trzy lata później uruchomiony został nowoczesny tor
kajakarstwa górskiego - jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w świecie,
o parametrach zbliżonych do torów w Sydney i Madrycie. W kolejnych latach kompleks
wzbogacił się o obiekty, które nadały mu charakter centrum rekreacyjno-sportowego.
W 2007 roku otwarta została hala sportowa oraz kryty basen, siłownia i gabinety odnowy
biologicznej, a także zaplecze gastronomiczne. Mieszkańcy mogą także uprawiać sporty
wodne na zamkniętym akwenie, stanowiącym starorzecze Wisły.
Poza budową internatu sportowego, w planach jest także poprawa obsługi
komunikacyjnej ośrodka przy Kolnej poprzez przebudowę ulic dochodzących do
kompleksu. Od wiosny, po oddaniu do użytku fragmentu trasy rowerowej wzdłuż Wisły
i ulicy Tynieckiej, na Kolną łatwiej też można dojechać rowerem.
[tekst: Monika Chylaszek-Jarosz
Biuro Prasowe przy Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa]
[foto:
Krakow.pl - Dwutygodnik Miejski
Krakowski Klub Kajakowy http://www.kkk.krakow.pl/ ]
W tym miejscu mogą Państwo skomentować opisane wydarzenie. Komentarze są moderowane - publikacja do 48h. Uprzejmie informujemy, że treści niezgodne z polskim prawem, wulgarne lub obraźliwe dla kibiców, zawodników oraz przedstawicieli klubów nie będą publikowane.
... [ ...]
...
Tutaj jest miejsce na Twoją reklamę.
Napisz do nas.